EN
KUŞADASI
BELEDİYESİ
GİT
TR EN
“KADINA YÖNELİK ŞİDDET FARKINDALIĞI” OTURUMU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Kuşadası Belediyesi ile Türk Kadınlar Birliği (TKB) Kuşadası Şubesi işbirliğinde “Kadına Yönelik Şiddet Farkındalığı” başlıklı bir açık oturum düzenlendi.  Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesi’nde düzenlenen açık oturumda kadına yönelik şiddet, kadın ve çocuk istismarı konuları ele alındı.

Kuşadası Belediyesi öncülüğünde 23 sivil toplum kuruluşunun kadın inisiyatifleri işbirliğinde hazırlanan “Kadın ve Emek Günleri” kapsamında düzenlenen  “Kadına Yönelik Şiddet Farkındalığı” başlıklı açık oturuma Aktivist Avukat Hülya Gülbahar, Sosyal Hizmet Uzmanı Kahraman Eroğlu, Ege Kadın Buluşması Platformu Aydın Sekreteri Gülsevil Ergünoğlu, Gazeteci Zeynep İnak, Avukat Sezin Atmaca, Avukat Nebahat Oskay Ürün, Kuşadası Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nden Psikolog Ece Yağınlı ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Gülgün ile Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Ferah Sürekçi konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü aktivist Mehlike Hepdemir’in yaptığı açık oturuma çok sayıda Kuşadalı kadınla beraber Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Belediye Meclis Üyesi Filiz Üyücü, CHP Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Yıldız Köse ve TKB Kuşadası Şube Başkanı Rabia Özçiçek katıldı.

Açık oturumda konuşan Aktivist Avukat Hülya Gülbahar, kadına yönelik şiddetin toplumdaki ayrımcı cinsiyet faktöründen kaynaklandığını belirterek erkek egemen toplum anlayışının devam etmesi halinde kadın cinayetlerinin durmayacağını ifade etti. Kadın erkek ayrımcılığının çocuğun doğuşundan itibaren başladığını belirten Gülbahar kadınla erkek arasında hiçbir fark olmadığını söyledi.

Aktivist Avukat Gülbahar’ın ardından konuşan Sosyal Hizmet Uzmanı Kahraman Eroğlu ise kadının hayatın her alanında aktif rol alması için yıllarca mücadele ettiğini belirterek kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önüne ancak bilinçlendirme çalışmalarıyla geçilebileceğini ifade etti.

Avukat Sezin Atmaca ise şiddette maruz kalan kadının vakit kaybetmeksizin yetkili kurumlara bildirimde bulunması gerektiğini ifade ederek “ Her gün birçok kadın, erkek şiddetine maruz kalıyor. Biz sadece bunların bir kısmını öğreniyoruz. Bilmediğimiz binlerce erkek şiddeti vakası var. Şiddete maruz kalan bir kadın durumu mutlaka yetkili kurumlara bildirmeli. Bu tip vakaları ancak bu şekilde azaltabiliriz” dedi.

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını belirten Ege Kadın Buluşması Platformu Aydın Sekreteri Gülsevil Ergünoğlu ise kadınların korkmadan toplumda aktif rol almaları gerektiğini ifade etti.

Her yıl çok sayıda kadına yönelik şiddet vakası ile ilgilendiklerini belirten Avukat Nebahat Oskay Ürün ise erkek şiddetinin hiçbir haklı yönü olmadığını ifade etti.

Gazeteci Zeynep İnak, kadınların toplumun her alanında aktif bireyler olarak yer almalarına olanak sağlayacak güce sahip olduğunu belirterek kadına yönelik şiddete karşı birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti.

Kuşadası Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Çalışanları, Psikolog Ece Yağınlı, Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Gülgün ve Kuşadası Belediyesi Meclis Üyesi Ferah Sürekçi ise Kuşadası Belediyesi’nin kadınlara yönelik hizmetleri ile ilgili bilgi verdi.

ÖZER KAYALI
KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANA MESAJ
0552 460 40 40
Whatsapp Destek