EN
KUŞADASI
BELEDİYESİ
GİT
TR EN
KUŞADASI’NIN KURTULUŞUNUN 96. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Kuşadası’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kurtuluş kutlamaları, esareti temsil eden kız çocuğunun Efeler tarafından kurtarılışını anlatan temsili kurtuluş töreninin ardından Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy ve Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın Efeler ile birlikte Kuşadası Hükümet Konağı balkonundan halkı selamlaması ile başladı.

Kutlamalar Atatürk Meydanı’nda düzenlenen resmi törenle devam etti. Törene çok sayıda vatandaşla beraber Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Jandarma Komutanı Murat Şahin, Kuşadası Emniyet Müdürü Mehmet Ali Berksoy, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Ayşe Şerifoğlu, Muzaffer Eryiğit, Belediye Meclis Üyeleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Kayalı,7 Eylül’ün Kuşadası’nın kurtuluş ve gurur günü olduğunu belirterek “Bugün, Anadolu topraklarını paylaşmak üzere harekete geçen emperyalist güçlerin ve işbirlikçilerinin hain planlarının Kuşadası’nda bozguna uğratıldığı 7 Eylül. Bundan 96 yıl önce işgal altındaki tüm Anadolu kentlerinde olduğu gibi Kuşadası’nda da, ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyen Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde destansı bir mücadele verilmiş ve 7 Eylül 1922’de işgal güçleri kentimizden bir daha dönmemek üzere kovulmuştur” dedi. Tarihi ve geçmişi bilmenin önemine dikkat çeken Başkan Kayalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Kuşadalılar olarak, ülkemizin her karış toprağı gibi, Kuşadası’nın da şehit kanları ile kazanıldığını hiç bir zaman unutmuyor ve bir kenti sevmenin, o kent için hiçbir karşılık beklemeden durmaksızın çalışmak olduğuna inanıyoruz. Geçmişimizden, tarihimizden aldığımız güçle geleceğe umutla bakıyoruz. Doğal, tarihsel ve kültürel zenginlikleri ile adeta cennetten bir köşe olan Kuşadamızla her zaman övündük. Sahip olduğumuz değerleri, zenginlikleri korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı bir görev olarak gördük. Şehit kanlarıyla kazanılmış kentimizi ve ülkemizi korumanın ve geliştirmenin her şeyden önce tarihi, vicdani bir sorumluluk ve şehitlerimize olan vefa borcumuz olduğuna inandık. Her zaman Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir kent olmanın gururunu yaşadık, yaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Kuşadası’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıl dönümünü kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kuşadası’nın kurtuluşuna öncülük eden Kuvay-i Milliye kahramanı Mahmut Esat Bozkurt ve silah arkadaşları olmak üzere ve bu ülke için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran duyguları ile anıyorum” dedi.

Çeşitli halk oyunları gösterileri ve öğrenciler tarafından okunan kahramanlık şiirleri ile sona eren törenin ardından Başkan Kayalı, Kuşadası Askerlik Şubesi Başkanlığı ile Kuşadası Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği'ni ziyaret etti.

7 eylül kutlama tören yıldönüm
ÖMER GÜNEL
KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANA MESAJ
0552 460 40 40
Whatsapp Destek