EN
KUŞADASI
BELEDİYESİ
GİT
TR EN
MİLLİ PARKIN DİLEK YARIMADASI SINIRLARININ GENİŞLETİLMESİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Kuşadası Belediyesi, Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği işbirliğinde “Milli Parkın Dilek Yarımadası Sınırlarının Genişletilmesi” başlıklı bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayın sonuç bildirgesinde, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın çevresinde bulunan ve aynı ekolojik değeri taşıyan bölgenin Milli Park sınırları içerisine dahil edilmesinin ülke prestijini artıracağı ve bölgede ekoturizmin gelişeceği kanaatine yer verildi.

Doç. Dr. Aziz Avcı, Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat, Prof Dr. Ali Çelik, Doç. Dr. Ortaç Onmuş, Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, Yrd. Doç. Dr. Tendü Hilal Göktuğ ve Doç. Dr. Osman Eralp Çolakoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı çalıştaya, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Belediye Meclis Üyeleri Ferah Sürekçi, Filiz Üyücü, çeşitli kurum müdürleri ve odaların temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın önemli bir ekolojik değere sahip olduğunu belirterek koruma alanının genişletilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kayalı ayrıca milli parkın tahribata uğratılmadan bölge turizminde daha aktif rol alması gerektiğini belirtti.

Kayalı’nın ardından konuşan Kuşadası Kaymakamı Aksoy ise Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın Türkiye ve dünyadaki milli parkların en değerlilerinden biri olduğunu belirterek koruma alanının genişletilmesi gerektiğini ifade etti. Aksoy ayrıca Kuşadası’na gelen turistlerin en beğendikleri yerlerin başında Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın geldiğine dikkat çekerek bölgenin Kuşadası turizmi için çok önemli bir değer olduğunu söyledi.

Aydın Vali Yardımcısı Günay ise Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın gelecek nesillere bırakılması gereken büyük bir miras olduğuna dikkat çekti.

Çalıştayda Doç. Dr. Aziz Avcı, Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat, Prof Dr. Ali Çelik, Doç. Dr. Ortaç Onmuş, Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, Yrd. Doç. Dr. Tendü Hilal Göktuğ ve Doç. Dr. Osman Eralp Çolakoğlu, katılımcılara Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın sahip olduğu doğal, tarihi ve arkeolojik zenginlikleri ile ilgili bilgi vererek Milli Park sınırlarının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kuşadası Belediyesi, Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği işbirliğinde düzenlenen “Milli Parkın Dilek Yarımadası Sınırlarının Genişletilmesi” başlıklı çalıştayın sonuç bildirgesi şöyle:

1) Genişletilmesi önerilen alan Milli Park ile ekolojik ve coğrafi açıdan devamlılık arzetmektedir.
2) Genişletilmesi önerilen alan koruma statüsü kazanır ise, ilk defa bir Milli Parkta, üç bitki coğrafyasına ait bitkiler bir arada bulunmuş olacaktır. (Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz Bitki Coğrafyası) Sadece 10-15 km’lik bir alan içerisinde, farklı bitki coğrafyası ve bu coğrafyalara özgü fauna türlerini görmek mümkün olacaktır.
3) Genişletilmesi önerilen alan, Dilek Yarımadası’nı, Söke Ovası’ndaki azmaklar vasıtasıyla Bafa Gölü ve Beşparmak Dağları’na bağlaması nedeni ile bütüncül bir ekolojik koridor oluşmasını sağlayacak ve ülkemiz için ilk örneklerden olacaktır.
4) Kurşunlu Manastırı ve çevresindeki arkeolojik değerlerin, genişletilmesi önerilen alan içerisinde kalması nedeniyle tarih ve kültürel mirasımızı zenginleştirecektir. Böylelikle söz konusu kültürel varlıklar, Milli Parkın koruması altına girecektir.
5) Genişletilmesi önerilen alanda özel şahsa ait araziler bulunmamaktadır. Önerilen yerin tamamı ormanlık alandır.
6) Söz konusu önerilen alanın Milli Parka dahil edilmesi ile ülkemizin uluslararası alandaki algısını pozitif yönde etkileyecektir. Bununla birlikte alanda ekoturizm faaliyetlerinin gelişebilmesi için kaynak değerleri artmış olacaktır.
7) Yapılan çalıştayın sonuç bildirgesi ilgili kurumlara gönderilecek olup, çalıştayın devamının gerçekleştirilmesi için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nden talep edilecektir.

çalıştay Dilek Yarımadası ekoloji Milli Park
ÖZER KAYALI
KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANA MESAJ
0552 460 40 40
Whatsapp Destek