Kapat
Menü

Güvercinada

Güvercinada Kalesi, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar yer almaktadır. Bu surlar Mora isyanı sırasında adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek için yaptırılmıştır. Kalenin inşaasında kullanılan taşlar yılancıburnundan özel seçilerek getirilmiştir. Kalenin mimarisi beşgen şeklindedir. Kalenin girişinde bir kitabe aralığı bulunur. Osmanlı döneminde ada korsanlara karşı da bir karakol vazifesi yapmış olduğu için, Korsan Kalesi olarak da bilinir. Adanın en yüksek noktasında bulunan kule, muhafızların çevreyi gözetlenmesi için kullanılmıştır.


Kuşadası'nın simgesi niteliğinde olan Güvercinada kalesi ''anıt eser'' olarak tescillidir. Ayrıca Kuşadası'nın en önemli kültürel ve tarihsel değerlerinden birisidir. Sur içi alan I.derece Arkeolojik Sit Alanı' dır.


Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanan ve antik çağda önemli bir yerleşim bölgesinde bulunan Kuşadası'nın simge yapısı ''Güvercinada Kalesi'‘ doğal bir adada bulunması, tarih, kültür ve doğayı bir arada sunması sebebiyle sadece bölgesel anlamda değil ''Dünya Kültür Mirası'' olarak önem arz etmektedir ve bu sebeple "Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri" dosyası kapsamında UNESCO geçiçi listesine alınmış ve detayları Unesco’nun https://whc.unesco.org/en/tentativelists/6468/ websitesinden görülebilmektedir.