Cenaze İşlemleri

KUŞADASI BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ MEZARLIK AMİRLİĞİ BİRİMİ

Cenaze yakını vatandaşlarımızın mezarlık amirliğine cenaze işelemleri için ölüm belgesi ile gelmeleri yeterlidir.  Vefat işlemi hastanede olduysa, ölüm belgesi hastane tarafından düzenlenmektedir. Eğer vefat evde olduysa aşağıdaki numaralardan ölüm belgesi işlemi için görevli doktor talep edilmektedir. 

Mesai saatleri içinde gerçekleşen vefat olaylarında belediye doktoru ölüm belgesi düzenlemektedir. SAĞLIK MERKEZİ NO : 0256 618 19 93Mesai saatleri dışında gerçekleşen vefat olaylarında 

TOPLUM SAĞLIĞI ÖLÜM BİLDİRİM MERKEZİ NO : 0256 214 48 58 Evde vefat eden vatandaşlarımızın cenazeleri görevli doktorun verdiği ölüm

belgesinden sonra evlerinden cenaze araçlarıyla alınarak hastane morguna

kaldırılmaktadır. ( Ölüm belgesi olmadan cenazeler evden alınamaz,

defin işlemi yapılamaz)

Mezarlık amiri Gökhan SÖĞÜT 0555 383 13 67 Mezarlık Amirliği Tel :  0256 614 79 15 ( 188 )

Cenaze sahiplerinin amirliğe başvurusuyla beraber vatandaşlarımıza kefen takımı ve defin tahtası ücretsiz olarak verilmektedir. Defin işlemlerinde belediyemiz herhangi bir ücret almamaktadır. Cenazeler devlet hastanesi gasil hanesinde yıkanmaktadır. Ayrıca beldeden ve köyden mahalle olarak belediyemize katılan bölgelerde evde gerçekleşen vefatlarda cenaze yıkana işlemi Cenaze Yıkama Araçlarımızla da yapılmaktadır. Bu işlemlerden sonra cenaze, araçlarımızla alınıp camilere götürülür. Kuşadası şehir merkezinde bulunan Adalızade mezarığımızda defin yapacak yeni alan kalmadığı için Aydın Kuşadası yolu üzerinde bulunan Yeni Asri Mezarlığımıza defin işlemleri yapılmaktadır. Cenaze sırasında vatandaşlarımızın yakınları için Minibüs ve Midibüs tahsis edilmektedir. Ayrıca cenaze taziye evlerine görevli personel tarafından başkanımızın taziye dilekleri iletilip, pide ve ayran ikram edilir. Talep halinde Taziye Çadırı, Masa ve Sandalye gibi bütün bu hizmetler belediyemiz tarafından cenaze sahibi vatandaşlarımızdan hiçbir ücret alınmadan sunulmaktadır.

Ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelip Kuşadası’na yerleşen vatandaşlarımız cenazelerini memleketlerine götürmek istediklerinde Cenaze Nakil Aracı konusunda sıkıntılar yaşamaktaydık. Şehir dışına nakiller hem zaman hem maliyt açısından gerek vatandaşlarımıza gerek Belediyemize külfet olmaktaydı. Haziran 2015 tarihinde Belediyemiz ile THY arasında yapılan protokolle birlikte Türkiye sınırları içerisinde 45 noktaya İzmir Adnan Menderes Havaalanı çıkışlı nakil işlemlerine başlamış bulunmaktayız. Bu nakiller sırasında cenaze yakınlarından sadece THY’na ödenen 400,00 TL cenaze nakil ücreti alınmaktadır. Maddi durumu müsait olmayan vatandaşlarımızdan bu ücreti de almamaktayız. Cenazeler cenaze nakil araçlarımızla İzmir Adnan Menderes Havaalanı Kargo Bölümü’ne teslim edilmektedir. Uçakla nakil için tek seferlik kullanılan tabut ve cenazenin yıkanmasında kullanılan kefen takımını ücretsiz olarak vatandaşlarımıza tahsis etmekteyiz .

Comments are closed.

Close Search Window