Kuşadası kent merkezinde uzun yıllardır trafik sıkışıklığı ve otopark sorunu yaşanmaktadır. Bu durum ise Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden olan ve her yıl binlerce yerli, yabancı turisti ağırlayan Kuşadası açısından büyük bir dezavantaj teşkil etmektedir. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Kuşadası’nda da geçmiş dönemlerde uygulanan imar politikaları ve yapılaşma, kent merkezinde yeni yollar açmaya olanak vermemektedir. Bu nedenle mevcut yolları ve güzergâhları yeniden düzenleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi tarafından Trafik Sakinleştirme Projesi hazırlanmıştır. Proje, özellikle yaz aylarında kentin ana arterleri olan Atatürk Bulvarı, İnönü Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yaşanan trafik yoğunluğunu ve otopark sorununu ortadan kaldırarak turizm ve çevre açısından daha yaşanılabilir bir kent yaratma hedefi taşımaktadır. Temel amacı ana arterlerde trafiğin akıcı bir şekilde yürümesini sağlayarak kent merkezinde yayalar ve bisikletliler için daha konforlu ve çevreci bir ulaşım sistemi oluşturmaktır.

Previous
Next

Tüm sorularınız için
Güvercin Masa
Danışma Ekibimiz

bir telefon uzağınızda!

ÇAĞRI MERKEZİ
444 71 14

WHATSAPP
0552 460 40 40

E-MAIL
guvercinmasa@kusadasi.bel.tr
info@kusadasi.bel.tr

YAYA ÖNCELİKLİ
TRAFİK DÜZENİ

Tek yön uygulaması ile kaldırımların genişlemesi, mevcut otopark alanlarının yüzde 45 oranında artması, trafikte harcanan sürenin azalması, projelendirilen tüm güzergâhlarda bisiklet yolları oluşturulması, yaya öncelikli trafik düzeni ile başta yaşlılar, engelliler, bebekli kadınlar ve çocuklar olmak üzere yaya güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması öngörülüyor.

%45 OTOPARK ALANI ARTIŞI

Atatürk Bulvarı Üzerinde Halen Çift Taraflı Olarak 450 Araçlık Yol Boyu Otopark Bulunmaktadır. Candan Tarhan Bulvarı Üzerinde ise 683 Adet çift taraflı yol boyu otopark bulunmaktadır. Halihazır durumda Toplamda bu 2 cadde üzerinde 1.133 adet yolboyu otopark mevcuttur. Atatürk Bulvarı Üzerinde Kara Tarafında 363 adet Yol Boyu Otopark Projelendirilmiştir. Candan Tarhan Bulvarı Üzerinde ise Yol boyu otopark 341 Adet ve Tekyön olmasından dolayı terk edilen yol alanında 940 kaldırıma dik olmak üzere Toplamda 1.281 Adet Otopark Planlanmıştır. Toplamda 2 cadde üzerinde 1.644 adet otopark projelendirilmiştir. Proje Toplamında %45 otopark sayısı artışı sağlanmaktadır.

15-18 YIL SORUNSUZ HİZMET VERECEK SİSTEM

Yapılan sayımlar ve simülasyonlar ile projenin uygulanması durumunda; araç sahipliliğinin artmasına rağmen önümüzdeki 15-18 yıl Kuşadası Kent Merkezindeki Trafik Sirkülasyonunun sorunsuz şekilde hizmet vereceği öngörülmektedir. Her iki yön alternatifi içinde simülasyonlar yapılmıştır. Bu simülasyonlarda Sahil Kuzey Güney yönünde Candan Tarhan Bulvarı ise Güney Kuzey yönünde Tek yön olarak akıcılığı sağladığı görülmüştür. Aksayan noktalar proje değişikliği ile revize edilmiştir. Yaz trafiğini de dikkate alarak güzergah kapasitesinin %75-%80 seviyesine gelinceye kadar (15-18 yıl süre ile ) sistemin sorunsuz olarak hizmet verileceği simüle edilmiştir.

TİCARİ YAŞAM CANLANACAK !

Sahil bandını içine alan Atatürk Bulvarı’nı da kapsayacak uygulama ile kent merkezinin denizle bütünleşmesi sağlanacak. Böylece Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden olan Kuşadası sahil bandında yürümek ve alışveriş yapmak çok daha kolay bir hale gelecek. Bu durum ise Kuşadası esnafına rahat bir soluk aldıracak. Uzun vadede ise tek yön uygulamasının yaşama geçirildiği tüm cadde ve sokaklarda oluşturulacak bisiklet yolları ile bisiklet alternatif ve çevreci bir araç olarak ulaşıma dâhil edilecek.

Close Search Window