SEVİL ALTAŞ EĞİTİM ve KÜLTÜR MERKEZİ (SEYAKMER)

DİJİTAL VE MATERYAL ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

SEVİL – YAŞAR ALTAŞ EĞİTİM  ve KÜLTÜR MERKEZİ 

(SEYAKMER)

 DİJİTAL VE MATERYAL ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesinin hizmet verdiği tarihi bina, Kuşadası’nda yaşamış olan öğretmen Sevil Altaş ve  kızı Meltem Günaydın tarafından Kuşadası Belediyesi’ne bağışlanmıştır. Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) iş birliğinde restore edilen  SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi ;  Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) ile oluşturulan ortak protokol ile yürütülmektedir. 26 Ağustos 2020 tarihinde hizmete giren SEYAKMER Dijital ve Materyal çocuk kütüphanesi, 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlere üyelik imkânı ile basılı materyal ödünç kitap hizmeti vermektedir.

Materyal kütüphanemizdeki kitapların kataloglamasında uluslararası standartlara uygun Dewey Onlu Sınıflama Sistemi kullanılmaktadır.  Kitaplar konularına göre gruplandırılmakta, konular sayısal ifadeler ve renkli etiketlerle tanımlanarak; hiyerarşik bir sayısal düzene göre raflara sıralanmaktadır. Künyeleri hazırlanan kitaplar www.kutuphane.kusadasi.bel.tr adresine eş zamanlı yüklenmekte, okuyucular sistemden kitapların künyelerini görüp katalog tarama işlemini yapabilmektedir. 

SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi’nde basılı materyal kitap dışında , Kuşadası ilçesinde ikamet eden ilçe sakinleri ve turizm amaçlı gelen ziyaretçilerimiz için Dijital kitap (e- kitap) uygulamamız bulunmaktadır. Dijital kitap uygulamasını  okuyucular  IOS ve Android uygulama marketlerinden Kuşadası SEYAKMER Kütüphane  adı ile  ücretsiz indirerek aktif hale getirebilir.

Kuşadası ilçesinde ikamet eden vatandaşlar T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilirler. Misafir kullanıcılarımız ise; üye formunu doldurarak hizmetten yararlanabilirler. Uygulama içerisinde; 35 farklı kategorilere ait yabancı  ve Türkçe  toplam 25.000 yetişkin ve çocuk  kitabı bulunmaktadır. Kitaplar belirli aralıklar ile güncellenmektedir.  

SEYAKMER’de  Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi kütüphanecilik hizmeti dışında, Yaparak/Yaşayarak Öğreniyorum Etkinlikleri kapsamında; atölye çalışmaları düzenlenmektedir. İlçemizdeki okullar ile koordinasyon içerisinde öğrencilerin atölye çalışmalarına katılımı sağlanmaktadır. 

Ulaşım

Kuşadası’ndan Kareler

Kuşadası’ndan Kareler

WhatsApp Icon