Kuşadası Belediyesi ile KEGEV işbirliğinde ziyarete açılan Kuşadası Fatma Özel Arabul Kültür Merkezi (KUAKMER), kent arşivi ve müzesi olarak Kuşadası’nın belleğine sahip çıkarken, aynı zamanda özgün mimari nitelikleri ile ilçenin kültürel ve sanatsal yaşamına önemli bir katkı sağlamaktadır.

2014 yılında hayatını kaybeden şair ve yazar Fatma Özel Arabul’un isminin verildiği Kültür Merkezi ile, Kuşadası’nın geçmişinin ve kültürünü tanıtmaktadır.

KUAKMER’in Kuşadası’nın tarihi ve kültürel değerlerini ve çevresini ortaya koyan müze materyalleri; bağış, satın alma ve araştırma ile elde edilmiş olup koleksiyonunu her geçen gün zenginleşmektedir. İki katlı binada bulunan sergi eserleri ağırlıklı olarak  özel aydınlatmalı camlı dolaplarda sergilenmektedir. Sergiler İngilizce ve Türkçe olarak tanıtılmakta ancak ziyaretçilerin isteği üzerine görsel ve işitsel olarak da deneyimlenebilmektedir. Müzede ayrıca bir anıt kütüphanesi de mevcuttur.
Geçmişteki Kuşadası’nı derinlemesine yaşatan duyguları tatmak için ilk önce bu muhteşem binanın kapısından girmek gerekmektedir.

Ulaşım

Kuşadası’ndan Kareler

Kuşadası’ndan Kareler

WhatsApp Icon