Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçesi; yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir dağlık arazi ve onu çevreleyen su altı zenginlikleri, diğer yanda da yüzlerce kuş türünü barındıran, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginliklere sahiptir. Bu zengin ekosistemde 209 kuş türü görülmektedir. Bölge aynı zamanda nesli tehlike altında olan Tepeli Pelikan’ın en önemli kuluçkalama alanlarından biridir. Bunun yanı sıra yine dünya çapında nesli tehlike altında olan Cüce Karabatak da burada barınmaktadır.

Benzersiz biyolojik çeşitliliği nedeniyle Dilek  Yarımadası aynı zamanda, Avrupa Konseyi    tarafından “Flora Biyogenetik Rezerv Alanı”  olarak kabul edilmiştir.

Doğanın tüm renklerinin denizin kristal sularıyla buluştuğu, balıkların yüzerken size eşlik ettiği ve rengarenk fauna ortamına karşı ruhunuzun dinleneceği bu muhteşem doğa harikasını mutlaka görmeniz ve yaşamanız gerekmektedir.

Ulaşım

Kuşadası’ndan Kareler

Kuşadası’ndan Kareler

WhatsApp Icon