Altın Güvercin Beste Yarışması

Altın Güvercin Beste Yarışması Nedir?

Türkiye’nin pop müziği alanında yaşayan geleneksel tek müzik yarışması olan Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın müzikal yolculuğu 1985 yılının bir Temmuz akşamında Kuşadası’nda başlamıştır.

Nitelikli ve geleneksel bir yarışma yaratmanın yalnız Kuşadası’na değil tüm Türkiye’ye yararlı olacağı inancı ile sunucu ve TV program yapımcısı Halit KIVANÇ, Sanatçılar Timur SELÇUK ve Erol EVGİN’in yer aldığı bu sohbette; planlanan müzik yarışmasının “beste ağırlıklı” olması uygun görüldü ve barışın sembolü güvercinden esinlenerek yarışmanın ismi “Altın Güvercin” olarak belirlendi.

İlk Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması 1986 yılında düzenlendi. İlk yılın birinciliğini Fatih ERKOÇ kazandı.

Yarışmaya bugüne dek 6000 civarında eser gönderilmiştir. Her yıl gönderilen ortalama eser sayısı 200-250 civarındadır. Altın Güvercin Müzik Yarışmaları, 1986 ve 2013 yılları arasında 21 kez düzenlenmiştir.

Altın Güvercin yarışmalarında; Fatih Erkoç, Harun Kolçak ve Aşkın Nur Yengi, Cem Karaca, Asya, Eda ve Metin Özülkü, İzel, Çelik ve Ercan, Bora Ayanoğlu, Suavi, Burak Uçkun, Mert Ekren, Şebnem Özsaran, Tayfun DuyguluIşın Karaca ve Neslihan Demirtaş gibi popüler isimler büyük ödüle kavuşmuşlardır.