CHP KUŞADASI KADIN KOLLARI BAŞKANI DAĞLI: ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Taşdelen Dağlı, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.  İktidara geldiğimizde ilk 6 ay içerisinde kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak” dedi.

CHP Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Taşdelen Dağlı, Kadına Yönelik Şiddete Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Ülke genelindeki CHP il ve ilçe kadın kolları başkanları ile eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasına CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Oğuzhan Turan, Seyfi Seyhan Suvari, Özgür Batçıoğlu, belediye meclis üyeleri, CHP Kuşadası Gençlik Kolları Başkanı Simge Mıkıroğlu, partililer ve kadın derneklerinin temsilcileri katıldı.

“ASLA KABUL ETMİYORUZ”

CHP Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Dağlı açıklamasında demokrasiden uzaklaşıldıkça kadına yönelik şiddetin hız kesmeden devam ettiğini belirterek “Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 11 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz, ‘Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm’ demişti. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz” dedi.

“KADIN DÜŞMANI ZİHNİYETİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ”

CHP’nin iktidara gelmesi halinde İstanbul Sözleşmesi’nin bir hafta içinde tekrar yürürlüğe konacağını belirten CHP Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Taşdelen Dağlı sözlerine şöyle devam ettİ: “İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “YaşamHak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var. Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı,  şiddet uygulayan birçok fail caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller ‘yatarım üç beş ay, çıkarım’ rahatlığıyla hareket etmeyecekti.”

AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddetin de arttığına dikkat çeken Ayşegül Taşdelen Dağlı “Çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Bizlere, ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza kadar dayatılan bir hayat reva görüldü. Bizler, AKP’nin kadın cinayetlerini fıtrat ve kader söylemine mahkum ettiğinizi unutmuyoruz” dedi.

ALTI AYDA ALTI KOLAYLIK

CHP’nin iktidara geldiğinde ilk altı ayda kadına şiddet davaları için Özel Yetkili Mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kuracağını ifade eden Ayşegül Taşdelen Dağlı şöyle konuştu:  “Hâkim ve savcılar ile tüm adli makam çalışanları kadına şiddet konusunda özel eğitim alacak. Her polis karakolunda içinde en az bir kadın polisin yer aldığı ev içi şiddet konusunda eğitim almış ekipler oluşturacağız. Şiddet bildiriminin aile hekimleri tarafından da yapılması için, polis ve aile hekimi arasında bir iletişim kanalı oluşturacağız. Kadınlara şiddet uygulayanların iyi hal indiriminden yararlanmasına izin vermeyeceğiz. İş yerinde veya evde, her nerede olursa olsun kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılık da fiziki şiddetle aynı kapsama alınarak suç sayılacak. İktidarımızda kadınlar, adaleti ve güvenliği sosyal medyada aramak zorunda kalmayacak. İktidarımızda kadınlar kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürecekler.”