DÜNYA MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİ KUŞADASI’NDA TOPLANDI

120 MOTOSİKLETÇİ KUŞADASINDAN MARŞ BASACAK

Dünya Motosiklet Federasyonu (FIM) tarafından her yıl farklı bir ülkede yapılan FIM Mototour of Nations Turkey’e  bu yıl Kuşadası ev sahipliği yapıyor. Kuşadası Belediyesinin destekleriyle düzenlenen etkinliğe 10 ülkeden 120 motosiklet sürücüsü katılıyor.

Türkiyede gerçekleşen en önemli spor ve gezi organizasyonlarından biri olan FIM Mototour of Nations TURKEY, 21-24 Eylül tarihleri arasında Kuşadası Belediyesinin destekleriyle Kuşadası’nda marş basacak. Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından düzenlenen organizasyona 10 ülkeden 120 motosiklet  sürücüsü katılacak. Organizasyon kapsamında motosiklet tutkunları, dünyaca ünlü tatil merkezi Kuşadası’nda konaklayacak. Organizasyona katılım sağlayacak olan motosikletçiler, 3 gün boyunca farklı rotalarda dolaşarak, bölgenin turistik ve tarihi yerlerini ziyaret edecek.

TURİZMDE ULUSLARARASI TANITIM MERKEZİ KUŞADASI

Motosiklet tutkunları gezi kapsamında; UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Apollon Tapınağı ile ünlü Didyma Antik Kenti, Seferihisar’ın Sığacık Mahallesini dolaşacak. Motosikletçiler ayrıca Urladaki ünlü otomobil markalarının ilk modelleri ile farklı tarzda motosikletlerin yer aldığı KEY Müzesi ve 64.000 antik esere sahip Selçuk Efes Müzesini de ziyaret edecek.

Organizasyon ile ilgili Kuşadası Belediyesinin ev sahipliğinde basın toplantısı düzenlendi. Tarihi Kervansarayda düzenlenen toplantıya Kuşadası Belediye Başkan Vekili Volkan Alkış, Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ve Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Delegesi Panagiotis Kalaitzis katıldı.

SPOR TURİZMİNDE KUŞADASI HAK ETTİĞİ PAYI ALACAK”

Basın toplantısında konuşan Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke,  Böyle bir organizasyonda Kuşadası’nda olmaktan dolayı Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak çok mutluyuz. Kuşadası, Türkiyede turizm dendiğinde akla gelen ilk destinasyonlardan bir tanesi. Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak Kuşadası’nda spor turizmi açısından birçok alternatif olduğunu gördük. Spor turizmi dünyada turizm pastasının yüzde 30unu alan 300 milyar dolarlık bir bütçeye sahip. Maalesef Türkiye bu pastadan hak ettiği değeri almıyor. Son dönemde özellikle Antalya ve Afyonkarahisar gibi belli destinasyonlar spor turizminden gelir elde ediyor. Bu organizasyonun Kuşadası’nda spor turizmine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Umarım bu organizasyon, Kuşadası’na spor turizminde yeni yatırımlar kazandırır. Bize katkılarından dolayı başta Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Üç günlük çok güzel bir organizasyon bizleri bekliyor. 10 ülkeden yaklaşık 120 sürücü kentimizde olacak” dedi.

” KUŞADASININ TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ BİR ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”                                         

Kuşadası Belediye Başkan Vekili Volkan Alkış ise “Öncelikle sizlere Belediye Başkanımız Sayın Ömer Günelin selamlarını iletmek istiyorum. Dünya Motosiklet Federasyonu tarafından her yıl farklı bir ülkede düzenlenen Mototour of Nations Turkeyisimli organizasyona bu yıl Kuşadası olarak ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz. Kentimize gelen motosiklet sürücüleri 3 gün boyunca sahip olduğumuz tarihi güzellikleri tanıma ve yöresel yemeklerimizi tatma fırsatı bulacak. Tüm konuklarımıza Kuşadası’na hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.

FIM DELEGESİ PANAGİOTİS KUŞADASINDA BULUNMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ”

Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Delegesi Panagiotis Kalaitzis de Uluslararası Motosiklet Federasyonu olarak Türkiye ve özellikle de Kuşadası’nda bulunmaktan çok mutluyuz. Son 2 yıldır pandemi nedeniyle yara aldık. Daha önce bu organizasyonu Ürdün, Tunus, Monte Carlo, İtalya, İspanya ve Portekizde yapmıştık. Bu etkinlik dünyanın her yerinden gelen motosiklet sürücülerine gittikleri yerleri tanımalarını ve gezmelerini sağlıyor. 10 ülkeden 120 motosikletçi  Kuşadası’na geliyor. Bölgenin kültürel mirasını görerek tarihi yerlerini gezeceğiz. Türkiye Motosiklet Federasyonunun büyük çabalarıyla gerçekleşen program dahilinde Didim, Milet, Efes ve Meryem Ana Evini de ziyaret edeceğiz. Bu etkinliğin en güzel tarafı ise, buraya gelen motosiklet sürücüleri ülkelerine döndüğünde sosyal medya aracılığıyla gezdikleri yerlerin tanıtımını yapacaklar. Bu çalışma Kuşadası’nın uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak” dedi.