SEVİL ALTAŞ EĞİTİM ve KÜLTÜR MERKEZİ (SEYAKMER)

DİJİTAL VE MATERYAL ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesinin hizmet verdiği tarihi bina, Kuşadası’nda yaşamış olan öğretmen Sevil Altaş ve  kızı Meltem Günaydın tarafından Kuşadası Belediyesi’ne bağışlanmıştır. Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) iş birliğinde restore edilen  SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi ;  Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) ile oluşturulan ortak protokol ile yürütülmektedir. 26 Ağustos 2020 tarihinde hizmete giren SEYAKMER Dijital ve Materyal çocuk kütüphanesi, 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlere üyelik imkânı ile basılı materyal ödünç kitap hizmeti vermektedir.

SEYAKMER dijital ve materyal çocuk kütüphanesi, hizmete başladığı tarihten itibaren,  2-18 yaş aralığı 206 üyeye sahip olup, 1471 adet kitap üyelere ödünç vermiştir. Ödünç kitap verme çalışmaları devam etmektedir. 

Materyal kütüphanemizde gerek bağışlar, gerek alımlar ile 7497 kitap bulunmaktadır. Kitapların kataloglamasında uluslararası standartlara uygun Dewey Onlu Sınıflama Sistemi kullanılmaktadır.  Kitaplar konularına göre gruplandırılmakta, konular sayısal ifadeler ve renkli etiketlerle tanımlanarak; hiyerarşik bir sayısal düzene göre raflara sıralanmaktadır. Künyeleri hazırlanan kitaplar www.kutuphane.kusadasi.bel.tr adresine eş zamanlı yüklenmekte, okuyucular sistemden kitapların künyelerini görüp seçme işlemini yapabilmektedir. Hali hazırda kataloglanıp sisteme yüklenecek  kitaplar, gelen bağışlar ve alımlar ile artış göstermektedir.

7497 kitabın 2004 adeti 2-8 yaş (çocuk bölümü),  5493 adeti  9 – 18 yaş (genç bölüm) grubuna göre ayrılmıştır. 7497 kitabımızın içerisinde 67 İngilizce, 4 Almanca dili ile yazılmış kaynak bulunmaktadır. 

SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi’nde basılı materyal kitap dışında , Kuşadası ilçesinde ikamet eden ilçe sakinleri ve turizm amaçlı gelen ziyaretçilerimiz için Dijital kitap (e- kitap) uygulamamız bulunmaktadır. Dijital kitap uygulaması okuyucular tarafından IOS ve Android uygulama marketlerinden ücretsiz indirilerek aktif hale getirilebilinir. 

Kuşadası ilçesinde ikamet eden kayıtlı ilçe sakinleri uygulamayı süresiz kullanabilmektedir. Misafir kullanıcılar ilçe sınırları dışına çıktıktan sonra 7 gün daha hizmetten yaralanabilmektedir.  Uygulama içerisinde; 24.155 kitap bulunmaktadır. Kitaplar belirli aralıklar ile güncellenmektedir.  

SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi kütüphanecilik hizmeti dışında, pandemi sürecinde çocuklar için sosyal medya hesapları kanalı ile, eğitici ve tanıtıcı etkinlikler düzenlemektedir. Pandemi süreci sonunda, çocuklarla belirli periyodlar ile etkinler düzenlenmesi hedeflerin arasındadır.