KUŞADASI BELEDİYESİ AÇLIKTAN HASTA VE ZAYIF DÜŞEN KÖPEĞE SAHİP ÇIKTI

03-06-2024 10:52

BAKICISININ İLGİ VE SEVGİSİ SAYESİNDE İYİLEŞTİ

Kuşadası Belediyesi, Söke'de açlıktan ve bakımsızlıktan zayıf düşen 'pitbull' cinsi köpeğe sahip çıktı. Başkan Ömer Günel döneminde yenilenerek modern ve tam donanımlı bir hale getirilen Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde tedaviye alınan köpek, bakıcısının gösterdiği ilgi ve sevgi sayesinde sağlığı ile normal kilosuna yeniden kavuştu.


Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü görevlileri, yaklaşık 2 ay önce Söke'de pitbull cinsi bir köpeğin iyi şartlarda bakılmadığı ihbarını aldı. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, veterinerlerle birlikte köpeğin sahibinin yaşadığı adrese gitti. Yapılan denetlemede, köpeğin yeterli beslenmediği için hasta ve bitap düştüğü tespit edildi. Köpeğin sahibi hakkında da 'hayvan haklarının ihlal' edildiği gerekçesiyle tutanak düzenlendi. Açlıktan kemikleri sayılan köpek, koruma altına alındıktan sonra Kuşadası Belediyesi Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildi. 

Kuşadası Belediyesi Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde görevli veterinerler, vakit kaybetmeden köpeğe gerekli olan ilk müdahaleyi yaptı. Röntgenleri çekilen ve kan tahlilleri yapılan köpeğe, daha sonra serum bağlanarak gıda takviyesinde bulunuldu. Merkeze ilk getirildiğinde yaklaşık 11 kilogram olan köpek, yüksek kalorili mamalarla beslendi. Aradan geçen 2 aylık sürede yeniden sağlığına kavuşan köpek 20 kilograma ulaştı. Merkezde daha önce de bakıcılar tarafından arka ayakları felç olan 'Karam' isimli köpek, kanadı ve kabuğunda kırık olan martı ile kaplumbağa tedavi edilmişti.

 'SEVGİNİN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ İLE DE TEDAVİ EDİYORUZ'

Kuşadası Belediyesi Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde köpeğin bakımını üstlenen Barış Erdal, "Yasaklı ırk olarak adlandırılan pitbull cinsi köpeğimiz ilk getirildiğinde maalesef çok zayıf, aç ve susuzdu. 2 aylık yoğun bir bakım ve tedavi sürecinin ardından şimdi sağlığına kavuştu. Biz merkezimizde bulunan tüm hayvanları ayrım gözetmeksizin sevginin iyileştirici gücü ile de tedavi ediyoruz. Çalışanlar olarak can dostlarımızı iyileştirdiğimiz için çok mutluyuz. Burada tüm imkânlarımızı seferber ederek can dostlarımızı yaşatmak için çalışırken onları uyutmayı öngören yasa tasarısına da kesinlikle karşıyız" diye konuştu.

Kuşadası'nın hayvansever Belediye Başkanı Ömer Günel'in hizmet döneminde yenilenerek modern ve tam donanımlı bir merkez özelliğine kavuşan Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde hasta ve yaralı sokak hayvanları için müzik yayını yapılarak notaların tedavi edici ve sakinleştirici gücünden de yararlanılıyor.

Kuşadası’ndan Kareler

Kuşadası’ndan Kareler

WhatsApp Icon